Armatura sanitarna, aby była funkcjonalna powinna być umieszczona w odpowiedniej wysokości nad wanną czy też umywalką. Baterie naścienne mocuje się bezpośrednio na ścianie do przewodów z wodą ciepłą i zimną za pomocą nakrętek i uszczelek pierścieniowych. Najbardziej optymalny rozstaw wody ciepłej i zimnej to 15 cm. Odchylenie większe niż 2 cm spowoduje, że baterii nie da się zamontować. Baterie stojące, zwane również sztorcowymi umieszcza się z kolei z otworach wykonanych w wannie lub umywalce.
Armatura sanitarna to również baterie dwu-uchwytowe oraz jednouchwytowe. Dwu-uchwytowe nadal są najbardziej znane, ale te jednouchwytowe (zwane również mieszakowymi) ułatwiają wyregulowanie temperatury strumienia wody, są więc dużo wygodniejsze i prostsze w użytkowaniu.
Inne różnice występujące w armaturze łazienkowej to kształty i długości wylewek. Mogą one być ponadto ruchome, ale niekoniecznie.
Dziś coraz częściej słyszymy o takich bateriach jak armatura bezdotykowa. Daje ona znaczne oszczędności w kosztach eksploatacji wody. Jest także znacznie bardziej higieniczna niż zwykłe baterie. Można zauważyć, że dość często jest ona wykorzystywana w miejscach publicznych, takich jak restauracje, kina, puby itp. Nie ma tu potrzeby używania kurków oraz uchwytów. Działa ona na fotokomórkę, wystarczy dłonie podłożyć pod kran i woda zaczyna lecieć.
Ważną częścią armatury łazienkowej są ponadto baterie prysznicowe. Te coraz częściej tworzą całość z innymi nowoczesnymi funkcjami umieszczonymi w jednolitym panelu. Bateria łazienkowa dziś może być bowiem wielofunkcyjna i stanowić może całość z pozostałymi elementami wyposażenia kabiny prysznicowej.