Szczelne szambo jest jednym z najkorzystniejszych i jednocześnie najtańszych sposobów zagospodarowani ścieków. Kupno szczelnego zbiornika na ścieki stanowi większą część kosztów całej inwestycji. Zbiornik ten może być wykonany z żelbetu lub tworzywa sztucznego, a jego pojemność powinna być dostosowana do ilości mieszkańców i produkowanych przez nich ścieków. Szacuje się, że jedna osoba produkuje około 150 litrów ścieków na dobę.
Pewną alternatywą dla kanalizacji i szamba jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Niestety zbyt wysokie koszty inwestycji oraz niewielka opłacalność skutecznie odstraszają potencjalnych zainteresowanych. Co prawda istnieje wiele różnych rodzajów oczyszczalni, ale na wybór odpowiedniego rozwiązania ma wpływ nie tylko zasobność portfela, ale i ograniczenia prawne oraz techniczne związane z jej budową. Najważniejszą kwestią przed wyborem oczyszczalni to ilość mieszkańców. To właśnie ten czynnik określa objętość osadnika oraz wydajność oczyszczalni. Ponadto powierzchnia działki znacząco wpływa na wybór rodzaju i wielkości instalacji.
Pierwszy etap oczyszczania ścieków zachodzi w osadniku gnilnym. To w nim następuje wstępne oczyszczanie podczas którego cząsteczki unoszące się w nieczystościach opadają na dno tworząc osad. Osad ten powoli fermentuje tworząc kożuch, czyli pianę złożoną z różnych substancji zawartych w ściekach. Podczas fermentacji cząstki osadu rozkładają się na substancje rozpuszczalne oraz nierozpuszczalne w wodzie. Substancje nierozpuszczalne opadają na dno zbiornika. Cały proces może trwać kilka dni, dlatego też wybór odpowiednio dużego zbiornika ma tu kluczowe znaczenie.
Czyszczenie szamba nie może się ograniczać jedynie do wywozu ścieków. Raz na kilka lat, szambo musi być oczyszczone z osadów, które gromadzą się na ścianach. Zabieg ten powinien być przeprowadzony jedynie przez specjalnie przeszkolonych pracowników przedsiębiorstw oczyszczania. Warto również pamiętać o specjalnych preparatach wspomagających dostępnych na rynku.