Ochronne rękawice "wampirki" i odzież BHP podstawą ubioru roboczego

W zależności od specyfiki wykonywanego zawodu, w niektórych firmach wymagane jest noszenie odpowiedniego ubrania roboczego. W dużych korporacjach obowiązkowym ubiorem jest garnitur, w marketach jest to jednolity dla wszystkich pracowników uniform.

W magazynach oraz firmach produkcyjnych pracownicy zobowiązani są do noszenia specjalnej odzieży BHP, ochronnych butów, często także specjalnych nakryć głowy (kaski), chroniących twarz masek oraz ochronnych rękawic. Rękawice niezbędne są przy wszystkich pracach, w których ma się kontakt z niebezpiecznymi, żrącymi substancjami, prądem elektrycznym, otwartym ogniem, bardzo niskimi bądź bardzo wysokimi temperaturami. Rękawic używa się także wtedy, gdy konieczna jest ochrona wytwarzanego produktu. Dotyczy to przede wszystkim artykułów spożywczych.

Popularne "wampirki" to rękawice, które od spodu pokryte są tworzywem antypoślizgowym, na przykład warstwą gumy, dzięki czemu trzymany przedmiot nie wyślizgnie nam się z rąk. Używane są przede wszystkim przez pracowników magazynów oraz ekipy remontowo-budowlane.

"Wampirki" nie chronią natomiast przed szkodliwymi substancjami - są rękawicami typowo roboczymi, które zabezpieczają jedynie przed niewielkimi obrażeniami, jak np. otarcia, zadrapania czy powierzchowne skaleczenia. Wpływają głównie na wygodę pracy natomiast bezpieczeństwo mogą zapewnić tylko odpowiednie rękawice ochronne.

Rękawice robocze niezbędne są nie tylko do pracy w magazynach i przedsiębiorstwach produkcyjnych. Ich posiadanie jest nieodłącznym elementem ubioru pracowników służb drogowych oraz komunalnych. W tym wypadku chronić mają przede wszystkim przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zabrudzeniami substancjami, które nie są bardzo szkodliwe dla zdrowia, ale np. trudno się je zmywa.

Odzież ochronna jest dość droga, ale wszędzie tam, gdzie istnieje niezbezpieczeństwo dla życia i zdrowia pracownika, nie warto oszczędzać. Oprócz funkcji ochronnej, odzież musi być też wygodna. Ubranie robocze nie może krępować ruchów, przede wszystkim w tych firmach, gdzie wykonywana jest praca ręczna, wymagająca precyzji, np. podczas produkcji taśmowej.